Filmplakaters fargepaletter gjennom 99 år
Jeg synes filmplakater har blitt veldig mørke og blå i det siste, sa software-ingeniør Vijay Pandurangan.
Næ-hæi! Sa Tech Cruncher Kim-Mai Cutler.
Jo-hoj! Sa Vijay.
Bevis det! Sa Kim-Mai.
Javel! sa Vijay – og så satte han seg ned og begynte å programmere.

Resultatet er prosjektet Colours in movie posters since 1914, og ja, det er verdt å ta en titt på – både for filminteresserte, visualiserings-buffs og generelt nysgjerrige folk. Du kan både se det store bildet i to ulike presentasjonsformer og de enkelte årene med kildeangivelser – for eksempel 1942:

Lenken en gang til: TRYKK HER
k for 11 måneder siden
Eventuelt turkis og gule.
(Forresten, «software-ingeniør»?)
Frank Eivind Rundholt for 11 måneder siden
Interessant. Har ikke tenkt så mye på det egentlig. Men har jo lagt merke til at det er mye mørke plakater.
Ola Løvholm for 11 måneder siden
Veldig stilig. Det har sirkulert noen bilder på 9gag med forskjellige filmpostere som er inspirert av hverandre, men med slike visualisering kan man jo få sett trendene litt klarere. Kunne også vært interessant å sett om det var noen klare forskjeller mellom sjangere.
Morten Knutsen for 11 måneder siden
Stilig. Minnet meg på et annet prosjekt som arbeider med film og farger (og plakater) som heter cinemetrics: http://cinemetrics.fredericbrodbeck.de/
Selv om det arbeider motsatt vei, med utgangspunkt i enkeltfilmer, og setter flere filmer sammen til plakater
Anders Hofseth for 11 måneder siden
Dere vet om så utrolig mange kule ting!
Skikkelig luksus å ha sånne lesere
tor for 9 måneder siden
playboy også har blitt mørke og blå: http://blog.patdavid.net/2012/08/imagemagick-average-blending-files.html