En pressemelding å lære av (og ingen iPhone til Norge ennå)

Press Releases Must be Euthanized
Bilde av Brian Solis

I begynnelsen av april skrev vi om pressemeldinger – og punkt 3 var…

En pressemelding bør ikke være mere enn 140 tegn.

Apples iPhone har fått mere omtale enn noe annet teknologiprodukt noensinne. Når iPhone nå kommer i ti nye land kunne Vodafone skrevet både langt og tørt om det. I stedet holder de seg til 56 ord og 281 tegn:

Vodafone today announced it has signed an agreement with Apple to sell the iPhone in ten of its markets around the globe. Later this year, Vodafone customers in Australia, the Czech Republic, Egypt, Greece, Italy, India, Portugal, New Zealand, South Africa and Turkey will be able to purchase the iPhone for use on the Vodafone network.

Det er over 5 000 som bruker iPhone i Telenors nettverk i Norge. De som ikke ønsker å kjøpe telefonen fra utlandet, må altså fortsatt vente.

På denne dagen tidligere år på NRKbeta…

Tagger: , , ,

18 kommentarer på: En pressemelding å lære av (og ingen iPhone til Norge ennå)

  1. Lignende pressemelding fra Telecom Italia:

    http://www.telecomitalia.com/cgi-bin/tiportale/TIPortale/ep/contentView.do?tabId=6&pageTypeId=-8663&LANG=EN&channelId=-9793&programId=9596&programPage=/ep/TImedia/TICSList.jsp?fonte=Telecom+Italia&contentId=32030&contentType=EDITORIAL&tabId=6&pageTypeId=9537

    Som John Gruber sa på Daring Fireball:
    “Another short press release. In fact, the URL is longer than the PR itself.”

    …og det er fremdeles tid for norske leverandører å annonsere iPhone i Norge før WWDC starter.

    Svar på denne kommentaren

  2. Etter som Vodafone ikke opererer i Norge så betyr vel dette ingenting? Den kan godt komme hos Telenor eller NetCom i jun/juli uansett.

    Svar på denne kommentaren

  3. Absolutt Jonas. Med størst mobiltetthet i verden, kombinert med høy kjøpekraft og en hel nasjon av gadget-lovers – så ville det være veldig rart om ikke Apple får ut iPhone her i løpet av året.

    Tipper utpå høsten en gang hvis Apple klarer å dekke etterspørselen etter 3G-versjonen av iPhone i de svære markedene de nå lanseres i.

    Svar på denne kommentaren

  4. Tipper TeliaSonera (Netcom i Norge) blir iPhone-operatør for det nordiske markedet.

    Svar på denne kommentaren

  5. [...] Så til saken…helt på slutten av arbeidsdagen tikket det inn en pressemelding inn via Twitter-profilen @regjeringen. Det blir inviterer til Åpent seminar om den sosiale weben. [...]

    Svar på denne kommentaren

  6. er jo bare bull med korte pressemeldinger. Skriver du en a4-side som er bra, hiver redaksjonene seg over det og publiserer det i samtlige medier. Også krinken:)

    Har du penger, leier du NTB for å spre pressemeldingene, for da ser det til og med ut som det er en redaksjonell nyhet skrevet av en journalist. IKT-Norge gjorde det under DAB-debatten, noe radiosjefen ikke klarte å matche.

    Men har du ingenting å si, og skriver du ikke bra, og ikke har NTB, og ikke har noen andre til å skrive for deg så kan det være lurt å forholde seg til korte pressemeldinger.

    Kanskje 0 tegn som maksgrense?

    Svar på denne kommentaren

  7. Poenget er delvis at veldig få skriver bra pressemeldinger på en A4-side??

    Svar på denne kommentaren

  8. @Øyvind Solstad
    Mener og huske at du sa at du skulle legge inn et innstikk som forhindret laaaange URL-er fra å gå over hele siden (+ 500px til) ;) Se første svar i denne posten

    Svar på denne kommentaren

  9. Du har helt rett, Terje!

    Jeg ble litt i tvil om denne siden det var et poeng i seg selv at det var lang URL. Vet du om WP plugin som fikser slikt?

    Svar på denne kommentaren

  10. Googgle er kjekk å ha ;)
    Prøv denne

    Svar på denne kommentaren

  11. …og mens vi er inne på innstikk. Denne er også veldig kjekk. Legger dere inn den, så slipper vi 3 svar på rad av samme bruker ;)

    Svar på denne kommentaren

  12. … med alt som følger med.

    Svar på denne kommentaren

  13. Techcrunch har en LANG artikkel om pressemeldinger nå:

    http://www.techcrunch.com/2008/05/11/the-evolution-of-the-press-release/

    Som deler pressemeldinger inn i tre grupper:

    - Traditional Releases
    - SEO Press Releases
    - Social Media Releases

    Svar på denne kommentaren

  14. himmel, 5000 med jailbreaket iphone i norge?

    markedet for den bling-phonen må da vel være mettet allerede…

    Svar på denne kommentaren

  15. 5 000 i hvert av nettene, som betyr over 10 000 iPhones i bruk i Norge allerede. Jeg tror du undervurderer iPhones betydning for telefonmarkedet ved å kalle den “bling-telefon”. I løpet av sommeren vil det komme applikasjoner fra hundrevis av uavhengige utviklere, og det kommer til å åpne opp en helt ny verden av spennende ting som folk kjører på telefonen sin.

    Svar på denne kommentaren

  16. iPhone har flott brukergrensesnitt, men dessverre er telefonen produsert av blodiglene Apple og dermed er den endt opp full av begrensninger, DRM og annet svineri. Dessverre tror jeg ikke SDK-kitet og native applikasjoner vil redde telefonen, snarere tvert imot.

    Svar på denne kommentaren

  17. kommer an på, øyvind.

    apple sitter med kontrollen på hva som skal slippe til på appstore eller ikke, så jeg forventer ikke akkurat å se noen virkelige “disruptive technologies”, så lenge dem kan undergrave apple eller operatørenes inntjeningsmuligheter…

    eneste jeg ser som telefonen har hatt av betydning er design av brukergrensesnitt. utover det leverer den ingenting som en symbian eller windows mobile basert enhet ikke allerede kunne levere.

    men det hele kommer vel an på om en ser mulighetene en jailbreak åpner for som en del av designet eller ikke.

    Svar på denne kommentaren

Har du en mening?

Det er enkelt å få ditt eget ikon når du kommenterer på NRKbeta. Det er fint om du leser kommentarene over før du poster en ny, kanskje det du lurer på har blitt svart på allerede?

Du kan bruke følgende HTML-elementer: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <blockquote cite=""> <code> <em> <strong>